IOM Country Name IOM Logo
Home
 Service Areas/ Projects Press Release Vacancies Contact Links  
   
  go back  
     
 

PROGRAM NATO TRUST FUND-a ZA BOSNU i HERCEGOVINU Implementiran od strane MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA MIGRACIJE (IOM)

ČESTO POSTAVLJANA PITANJA

NATO Trust Fund za Bosnu i Hercegovinu (BiH) uspostavljaju države članice NATO saveza i drugi donatori kako bi pomogli BiH sa reintegracijom prekobrojnog ljudstva, nastalog u procesu reforme odbrane 2006./2007./2004. godine.

Kvalifikovanje

PITANJE: Da li imam pravo da se kvalifikujem za pomoć?

ODGOVOR: NATO Trust Fund za Bosnu i Hercegovinu (BiH) uspostavljaju države članice NATO saveza, partneri, i drugi donatori kako bi pomogli BiH u reintegraciji u društvo ljudstva koje je postalo prekobrojno u procesu reforme odbrane.

Apliciranje za pomoć NATO Trust Fund-a je na dobrovoljnoj osnovi. U okviru Programa NATO Trust Fund-a, pomoć će prioritetno biti data licima koja su postala prekobrojna u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini a zatim licima koja su postala prekobrojna u procesu reforme odbrane u 2004. godini.

Stoga, ukoliko ste profesionalno vojno lice, državni službenik, ili zaposlenik koji je postao prekobrojan u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini, i ukoliko se ne penzionišete ili ukoliko vaš ugovor sa Oružanim snagama nije istekao na dan otpusta, kvalifikujete se za pomoć u okviru Programa NATO Trust Fund-a.

Ukoliko ste postali prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2004. godini, a u vrijeme otpusta niste stekli uslove za penzionisanje ili vam nije istekao ugovor sa Oružanim snagama, možete biti u poziciji da se kvalifikujete za NATO Trust Fund-a na bazi procjene vaše lične situacije. O navedenom ćete biti obaviješteni nakon završetka perioda za registraciju.

PITANJE: Kako ću dokazati da imam pravo da se kvalifikujem? 

ODGOVOR: Ukoliko ste postali prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini, ili u 2004. godini, akt (rješenje) o prestanku radnog odnosa/vojne službe ili o stavljanju na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem koje ste dobili od Ministarstva odbrane služiće kao dokaz da imate pravo da se kvalifikujete.


PITANJE: Da li moram obezbijediti izjavu da mi nije pružena pomoć od strane Međunarodne organizacije za migracije ili drugog donatora ukoliko sam bio uključen u proces reforme odbrane u 2004. godini?

ODGOVOR: Formular za registraciju putem kojeg ćete se prijaviti za uključivanje u Program NATO Trust Fund-a sadrži izjavu koju potpisujete i kojom se potvrđuje da u prošlosti niste primili pomoć od strane bilo koje organizacije.
 

Registracija

PITANJE: Kada da se registrujem za pomoć?

ODGOVOR: Period registracije traje od 16 aprila do 31 maja 2007. godine.

PITANJE: Kako ću primiti informacije o registracionom procesu?

ODGOVOR: Bićete informisani o koracima i proceduri:

  • putem pošte za one koji će postali prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini
  • kroz javnu informativnu kampanju (TV, radio, novine, časopisi)
  • putem web stranice Ministarstva odbrane: http://www.mod.gov.ba
  • putem web stranice Međunarodne organizacije za migracije (IOM): http://www.iom.ba

PITANJE: Kako da se registrujem za pomoć?

ODGOVOR: Da biste se registrovali za pomoć u okviru Programa NATO Trust Fund-a, treba da ispunite formular za registraciju i pošaljete ga Međunarodnoj organizaciji za migracije prije ponoći zadnjeg dana registracijskog perioda (datum i vrijeme slanja dokumenata poštom biće ovjereni pečatom pošte) na adresu naznačenu u Registracionom formularu.

a) Za lica koje će postati prekobrojna u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini: Formular za registraciju biće dostavljen u prilogu akta (rješenja) o prestanku radnog odnosa/vojne službe ili o stavljanju na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem koje će vam biti uručeno na lokaciji vaše vojne jedinice, uz informativni letak o pomoći u okviru NATO Trust Fund-a.

b) Za lica koja su postala prekobrojna u procesu reforme odbrane u 2004. godini: Formulari za registraciju biće dostupni na lokaciji vaše bivše vojne jedinice ili vojne jedinice koja je najbliża vašem trenutnom mjestu stanovanja. Sa sobom trebate ponijeti pismo o otpustu koje ste primili u 2004. godini. Registracioni obrazac ćete također moći naći na IOM-ovoj web stranici.

PITANJE: Gdje da se registrujem?

ODGOVOR: Registracija je moguća ISKLJUČIVO poštom. Od svih koji se prijavljuju traži se da pošalju kopiju akta (rješenja) o prestanku radnog odnosa/vojne službe ili o stavljanju na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem zajedno sa svojim aplikacionim formularom preporučenom poštom.  Preporučuje se da sačuvate kopiju svih dokumenata koje pošaljete.

Za lica koja će postati prekobrojna u procesu reforme odbrane  u 2006./2007. godini: molimo vas da pogledate pitanje “Kako da se registrujem za pomoć?”

Za lica koja su postala prekobrojna u procesu reforme odbrane  u 2004. godini: molimo vas da pogledate pitanje “Kako da se registrujem za pomoć?”

Pomoć

PITANJE: Koju vrstu pomoći mogu očekivati ukoliko sam postao prekobrojno lice u procesu reforme odbrane?

ODGOVOR: U zavisnosti od vašeg statusa zaposlenika, državnog službenika ili profesionalnog vojnog lica, te dužine trajanja zaposlenja, pripada vam isplata otpremnine u skladu sa primjenjivim zakonskim propisima.

Pored toga, imaćete pristup Programu NATO Trust Fund-a. Program je zasnovan na dobrovoljnoj osnovi.

Program pomoći u reintegraciji biće realizovan u jednom od slijedećih oblika:

  • Obuka, prekvalifikacija, kvalifikacija za sticanje stručnih i profitabilnih sposobnosti
  • Oprema za poljoprivredna zanimanja
  • Zaposlenje:
    o Obuka za traženje posla: pisanje biografije, pisma motivacije, tehnike razgovora za posao
    o Zaposlenje uz opremu: biće vam donirani profesionalni alati/oprema ukoliko je poslodavac zainteresovan da vas zaposli
    o Direktno zapošljavanje putem ponuda za posao primljenih od strane javnih i privatnih kompanija, a u zavisnosti od potreba tržišta i vaših sposobnosti/kvalifikacija
  • Alati ili oprema za samozaposlenje

Posebno se preporučuje da sačuvate dio vaše otpremnine kako biste dopunili pomoć koja će biti pružena u okviru Programa NATO Trust Fund-a da biste povećali svoje izglede za usješnu ekonomsku priliku.

PITANJE: Koliko novca ću dobiti?

ODGOVOR: Pomoć u okviru Programa NATO Trust Fund-a ne pruža se u gotovini.  Pomoć se realizuje plaćanjem školarine instituciji za obuku, ili davanjem alata/opreme, stoke, itd. Nivo pomoći koja će biti pružena u okviru Programa NATO Trust Fund-a možda neće biti dovoljan da se kupi potrebni alat, oprema, stoka ili ostalo. Iz tog razloga posebno se preporučuje da sačuvate dio vaše otpremnine kako biste bili u mogućnosti da dopunite pomoć koja će biti pružena u okviru Programa NATO Trust Fund-a.

PITANJE: Kada će Program početi?

ODGOVOR: Program će zvanično početi nakon završetka procesa registracije i kada svi koji su se prijavili budu identifikovani i registrovani.

Na bazi informacija koje ste dostavili u formularu za registraciju, bićete pozvani na razgovor sa osobljem Međunarodne organizacije za migracije u jednoj od terenskih kancelarija bližim vašem mjestu prebivališta. Ovaj razgovor će pomoći da se procijeni vaša lična situacija, najbolje mogućnosti za vašu ekonomsku reintegraciju i pomoć u okviru Programa NATO Trust Fund-a. Kada ovaj dio procedure bude okončan, a u zavisnosti od pomoći koju ćete primiti, osoblje Međunarodne organizacije za migracije bit će u poziciji da ocijeni kada će početi realizacija pomoći:

Na primjer, ukoliko želite da se registrujete za obuku, institucija koja pruža obuku obavijestiće vas o datumu početka vaše konkretne obuke;

Na primjer, ukoliko će pomoć biti realizovana u vidu alata, opreme ili stoke, Međunarodna organizacija za migracije će izvršiti nabavku tih roba za vas kao i za ostale prekobrojne osobe u procesu reforme odbrane koje su odabrale istu vrstu alata, opreme ili stoke. Isporuka će zavisiti od brzine kojom je moguće dobiti robe od dobavljača i zatim ih dostaviti vama.

Kao uspostavljeni princip, primjenjivaće se pravilo "ko prvi dođe, prvi ima pravo na uslugu": što prije pošaljete vaš formular za registraciju Međunarodnoj organizaciji za migracije, prije ćete biti pozvani na razgovor sa osobljem Međunarodne organizacije za migracije u vezi sa vašim mogućim uključivanjem u Program NATO Trust Fund-a.

Kao što znate, prioritet će biti dat licima koja će biti prekobrojna ili stavljena na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem u procesu reforme odbrane u 2006./2007. godini. Programom se planira pružanje pomoći ukupnom broju od 6.000 pojedinaca/prekobrojnog ljudstva u procesu reforme odbrane tokom trogodišnjeg perioda, što znači oko 2.000 godišnje. U zavisnosti od broja prekobrojnih lica u procesu reforme odbrane koja se kvalifikuju za učešće u Programu u regiji gdje živite, moguće je da će proći više mjeseci prije nego što budete pozvani na prvi razgovor.

Prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2002./2004. godini

PITANJE: Da li ću ja biti uključen u ovaj program pomoći?

ODGOVOR: Ukoliko ste postali prekobrojni ili stavljeni na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem u toku procesa reforme odbrane u 2006-2007. godine, molimo vas da pogledate pitanje u dijelu “Kvalifikovanje”.

Ukoliko ste postali prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2004. godini, možete se kvalifikovati za Program NATO Trust Fund-a na osnovu procjene vaše lične situacije. Bićete obaviješteni nakon isteka roka za registraciju.

Ukoliko ste postali prekobrojni u toku procesa reforme odbrane u 2002. godini, nemate pravo na pomoć u okviru Programa NATO Trust Fund-a.

PITANJE: Postao sam prekobrojan u procesu reforme odbrane u ranijem periodu, kako da se registrujem?

ODGOVOR: Ukoliko ste postali prekobrojni u procesu reforme odbrane u 2004. godini, tokom registracionog perioda trebate otići do vaše bivše vojne jedinice – ili do vojne jedinice koja je najbliża vašem trenutnom mjestu stanovanja kako biste dobili formular za registraciju. Sa sobom ponesite pismo o otpustu koje ste primili u 2004. godini. Ispunite formular za registraciju prije zadnjeg dana registracijskog perioda i pošaljite ga skupa sa kopijom pisma o otpustu Međunarodnoj organizaciji za migracije na adresu naznačenu na formularu za registraciju. Registracioni obrazac ćete također moći naći na IOM-ovoj web stranici.

Informacije

PITANJE: Koga da kontaktiram za više informacija?

ODGOVOR: Možete kontaktirati dežurnu liniju Ministarstva odbrane: 033/286-694 od 9:00 do 12:00 sati i od 14:00 do 17:00 sati, od ponedjeljka do petka.

Možete posjetiti web stranicu Ministarstva odbrane-MO: http://www.mod.gov.ba ili web stranicu Međunarodne organizacije za migracije-IOM: http://www.iom.ba.

Informativna kampanja u kojoj će biti pružene dodatne informacije putem TV-a, radija, štampe i postera započeti će sredinom decembra 2006. godine.

Pored toga, oni koji će biti otpušteni in 2006./2007. godini dobiće informativni letak u prilogu akta (rješenja) o prestanku radnog odnosa/vojne službe ili o stavljanju na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem koje ste dobili od Ministarstva odbrane.

PITANJE: Kada će biti dostupno više informacija?

ODGOVOR: Više informacija dobićete putem javne informativne kampanje.

Dodatne informacije dobićete direktno uz akt (rješenje) o prestanku radnog odnosa/vojne službe ili o stavljanju na raspolaganje sa tačno definisanim vremenskim trajanjem koje ste dobili od Ministarstva odbrane.

Putem medija ćete biti informisani ukoliko dođe do značajnih promjena u procesu registracije ili u Programu NATO Trust Fund-a.

Link to the top of the pageTop

 
Copyright © 2003 IOM. All rights reserved.